جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

L مخفف Extract Transform and Load است که به معنای استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات می‌باشد. از ETL در زمان ساخت انبار داده‌ها (Data Warehouse) استفاده می‌شود. فرایندی که به موجب آن اطلاعات از یک یا چند منبع مختلف جمع آوری، پالایش و در نهایت در انبار داده بارگذاری می‌شود.

نمی‌توان ETL و Data Warehouse را از یکدیگر جدا کرد. در واقع با انجام ETL، تحلیل و طراحی انجام گرفته برای Warehouse به ثمر می‌رسد. در این مقاله به تشریح مراحل و ابزارهای ETL می‌پردازیم.

Extract:

منظور استخراج داده از یک یا چند منبع مختلف است. پس از آنکه تحلیل و طراحی مدل Warehouse به پایان رسید، نوبت به بارگذاری داده‌ها در آن می‌رسد. اما بارگذاری داده‌ها تابع قوانین خاصی هستند و باید به آن‌ها توجه شود. ابتدا باید منابعی که قرار است اطلاعات آن‌ها را در Warehouse داشته باشیم شناسایی کنیم و پس از آن داده‌ها را در یک محیط واسط قرار دهیم. این عملیات می‌تواند توسط یکی از ابزارهای ETL و یا Stored Procedureها، Functionها و کوئری‌ها انجام گیرد.

منظور از محیط واسط یک بانک اطلاعاتی است که میان انبار داده‌ها و منابع داده قرار گیرد. دلیل استفاده از محیط واسط این است که معمولا داده‌های منبع نیاز به پالایش دارند که اولا این پالایش نباید در منبع داده‌ها انجام گیرد و دوما اطلاعاتی که در Warehouse بارگذاری می‌شوند باید به صورت پالایش شده باشد. باید در زمان استخراج، داده‌ها را از منابع مختلف جمع آوری و در یک محیط واسط قرار دهیم.

 

ETL چیست؟

 

Transform:

منظور پالایش داده‌های استخراج شده است. پالایش داده‌ها بسیار مهم است چرا که بعد از پالایش داده‌ها باید آن‌ها را در انبار داده بارگذاری کرد. برای این کار از یک محیط واسط که کم و بیش شبیه انبار داده است استفاده میشود. پالایش داده‌ها شامل موارد زیر است.

 

 

بیشتر بدانید: تفاوت انبار داده و پایگاه داده چیست؟

 

Load:

آخرین کاری که در ETL انجام می‌گیرد بارگذاری داده‌های استخراج و پالایش شده از منابع مختلف در انبار داده‌ها است. معمولا در زمان بارگذاری در انبار داده تغییرات خاصی روی داده‌ها انجام نمی‌گیرد و آن‌ها بدون هیچ تغییری از محیط واسط در انبار داده‌ها بارگذاری می‌شوند.

یکی از بهترین و قویترین ابزارها برای عملیات ETL، ابزار SSIS است که استفاده از آن سرعت و دقت در عملیات را بالا می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *